13 Ekim 2012 Cumartesi

Fethiye/SaklıkentBu yıl tatilimizi arkadaşlarımızla  Fethiye'de geçirmeye karar verdiğimiz an,asıl  gidip,görmek istediğim yerin Saklıkent olduğunu anladım.Ovacık mevkii de bulunan otelimize  yerleşir, yerleşmez hemen otel'in yakınlarında bulunan bir tur firmasına gidip , Fethiye'de gidip görmemimiz gereken yerler hakkında bilgiler edindik.İlk olarak Safari Jeep turuna katılmaya karar verdik.Bu turun içeriğinde Saklıkent&Tlos&Yakapark&Çamur Banyosu vardı. Ben ilk öncelikle Saklıkent gezi fotograflarımızla bloğuma ve sizlere merhaba demek istiyorum.

Bilgi olarak wikipedia'dan yararlanmak istedim;

Saklıkent Kanyonu, yaklaşık 15 km uzunluğunda, içinde Bey Dağları 'nın kaynak suyunu bulunduran eşine az rastlanır bir doğa harikası. Akıntı çok şiddetlidir ve soğuk su akar. Fethiye'ye gelmeden Saklıkent-Kemer kavşağından, Saklıkent istikametine doğru hareket ettiğinizde, 32 km mesafe yapmanız gerekir. Tlos antik şehrine çok yakındır.

Kanyonun keşfi ise çok yakın bir tarihe dayanmaktadır. Rivayetlere göre bir çobanın keçisini buraya kaçırması sonucunda keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, çevre yerleşkelerde merak konusu olur. Çobanın burayı bildirmesinin ardından Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Saklıkent'i Milli Park ilan etmesinden sonra, özel firmalarında da desteği ile Saklıkent bugünkü halini alır.

2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Kesinlikle,Türkiye'de en az birkaç kez gidip görülmesi gereken yerlerden biri.

      Sil